Międzynarodowa Konferencja „Rola Zielonych Szpitali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu”

miedzynarodowa konferencja rola zielonych szpitali w przeciwdzialaniu zmianom klimatu

Już 13 czerwca 2023 NEO Hospital weźmie udział w Międzynarodowej Konferencji „Rola Zielonych Szpitali w przeciwdziałaniu zmianom klimatu”.

Zmiana klimatu istotnie wpływa na warunki, w których ludzie się rodzą, dorastają, pracują, żyją i starzeją się, a także na warunki życia codziennego. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczenie powietrza każdego roku przyczyniają się do 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie a całkowite koszty opieki zdrowotnej związane ze zmianą klimatu i zanieczyszczeniem szacuje się na 820 miliardów USD rocznie. Jednocześnie jednak sam sektor opieki zdrowotnej się do tego poważnego zjawiska przyczynia odpowiadając za 4% globalnej emisji dwutlenku węgla. Emisje pochodzące bezpośrednio z zakładów opieki zdrowotnej stanowią 17% światowego śladu sektora. Emisje pośrednie z zakupionej energii elektrycznej, gazów medycznych, klimatyzacji i ogrzewania stanowią kolejne 12%. I największy udział emisji, bo aż 71% — pochodzi z łańcucha dostaw opieki zdrowotnej: produkcja, transport, użytkowanie i utylizacja towarów i usług potrzebnych sektorowi.

Szpitale jako placówki wymagające dużej ilości zasobów, zużywają ogromne ilości energii elektrycznej, wody, żywności i materiałów, aby zapewnić wysokiej jakości opiekę. Dlatego kluczowe staje się popularyzowanie zrównoważonych środowiskowo działań, które mogą korzystnie wpłynąć na redukcję śladu węglowego szpitali.

Zaawansowane technologie takie jak robotyka chirurgiczna, rozszerzona rzeczywistości pozwalają na bardziej zrównoważony rozwój opieki medycznej, w szpitalu mogą skrócić czas trwania zabiegów, ograniczyć zużycie leków oraz skrócić czas pobytu pacjentów. w szpitalu.

„Środowisko” i „Rozwój” nie są odrębnymi wyzwaniami, lecz są połączone związkiem przyczyn i skutków. W systemie ochrony zdrowia potrzeba większej równowagi i współpracy, dzięki czemu optymalnie wykorzystane zostaną szanse wynikające z rozwoju nowych technologii, w tym robotyki chirurgicznej, wpierającej pracę kadry medycznej.

Link do transmisji konferencji: https://www.youtube.com/watch?v=F4jROEo2Eqg