Metoda NanoKnife dla pacjentów z nieresekcyjnymi nowotworami wątroby w ofercie Szpitala na Klinach

Metoda NanoKnife dla pacjentów z nieresekcyjnymi nowotworami wątroby

Procedura NanoKnife, inaczej nano-nóż to małoinwazyjna metoda niszczenia komórek nowotworowych za pomocą prądu o wysokim napięciu (elektroporacji). Metoda NanoKnife ma zastosowanie najczęściej w chirurgii onkologicznej, w przypadku pacjentów, u których zmiany nowotworowe są nieresekcyjne standardowymi metodami, z powodu ich lokalizacji, nacieku naczyń lub narządów życiowo ważnych.

Na czym polega metoda NanoKnife?

Zabieg metodą NanoKnife polega na wprowadzeniu w obręb guza nowotworowego elektrod, które działają na chore tkanki prądem elektrycznym w postaci mikrosekundowych impulsów wysokiego napięcia (do 3000V). Zjawisko biofizyczne zwane nieodwracalną elektroporacją,  prowadzi w efekcie do śmierci komórek nowotworowych, które stopniowo usuwane z organizmu pacjenta przez układ chłonny.

Jakie są korzyści dla pacjentów?

Technika pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa z uwagi na możliwość obrazowania w czasie rzeczywistym obszarów poddawanych ablacji na obrazie tomografii komputerowej lub USG. Dodatkowo zabieg ten jest bezpieczny dla okolicznych narządów i tkanek, albowiem podczas jego trwania  nie dochodzi do uszkodzenia okolicznych, newralgicznych struktur anatomicznych takich jak np. naczynia krwionośne, nerwy, mięśnie czy przewody żółciowe.  Zabieg charakteryzuje również mała inwazyjność, która nie stanowi obciążenia dla pacjenta albowiem już po kilku dniach może on opuścić szpital. Wszystko to przekłada się również na minimalne dolegliwości bólowe po stronie pacjenta, krótszy okres rekonwalescencji oraz czas potrzebny do zagojenia się i odbudowy tkanki, który wynosi ok. 14 dni.

Dla kogo

Metoda NanoKnife nie jest przeznaczona do  leczenia chirurgicznego wszystkich nowotworów narządów miąższowych –  mówi  dr n. med. Ryszard Wierzbicki. W praktyce stosuje się ją  wówczas, kiedy guz nowotworowy nie może być usunięty w sposób chirurgiczny na przykład z powodu kiedy mamy do czynienia z licznymi przerzutami do narządów miąższowych lub z uwagi na  lokalizację guza w trudno dostępnym miejscu czy w pobliżu dużych naczyń krwionośnych, których naruszenie wiąże się ze stanem zagrożenia życia pacjenta. Metodę NanoKnife jako formę leczenia z wyboru stosuje się najczęściej w bardzo trudnych nowotworach wątroby i trzustki, a zabieg ma na celu głównie zmniejszenie masy guza aby była ona bardziej podatna na działanie leczenia uzupełniającego takiego jak chemioterapia – dodaje lekarz. Celem zabiegu jest więc tak naprawdę złagodzenie zmniejszenie dolegliwości bólowych jakie odczuwa pacjent i przedłużenie życia u chorych cierpiących na tzw. „nieuleczalne” nowotwory – komentuje dr Ryszard Wierzbicki.

Jak umówić się na wizytę kwalifikującą i zabieg?

W Szpitalu na Klinach zabiegi chirurgicznego leczenia nowotworów wątroby z wykorzystaniem metody NanoKnife przeprowadza dr n. med. Ryszard Wierzbicki, chirurg onkolog z ponad 20 letnim doświadczeniem klinicznym.  Doktor Wierzbicki specjalizuje się w leczeniu, pierwotnych raków wątroby, nieresekcyjnych guzów pierwotnych wątroby oraz w guzów przerzutowych, a także  przeprowadza operacje w  zakresie nowotworów układu pokarmowego. W celu umówienia się na wizytę kwalifikującą należy skontaktować się z rejestracją Szpitala na Klinach pod numerem telefon: 12 267 40 64 lub mailowo rejestracja@neohospital.pl.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

Napisz do nas..