Metoda Nano-nóż dla pacjentów z nieresekcyjnymi nowotworami wątroby w ofercie Szpitala na Klinach

Metoda NanoKnife dla pacjentów z nieresekcyjnymi nowotworami wątroby

Nano-nóż to małoinwazyjna metoda niszczenia komórek nowotworowych za pomocą prądu o wysokim napięciu (elektroporacji). Metoda ta  ma zastosowanie najczęściej w chirurgii onkologicznej, w przypadku pacjentów, u których zmiany nowotworowe są nieresekcyjne standardowymi metodami, z powodu ich lokalizacji, nacieku naczyń lub narządów życiowo ważnych.

Na czym polega metoda z wykorzystaniem nano-noża?

Zabieg z nano-nożem polega na wprowadzeniu w obręb guza nowotworowego elektrod, które działają na chore tkanki prądem elektrycznym w postaci mikrosekundowych impulsów wysokiego napięcia (do 3000V). Zjawisko biofizyczne zwane nieodwracalną elektroporacją,  prowadzi w efekcie do śmierci komórek nowotworowych, które stopniowo usuwane z organizmu pacjenta przez układ chłonny.

Jakie są korzyści dla pacjentów?

Technika pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu o bardzo wysokim stopniu bezpieczeństwa z uwagi na możliwość obrazowania w czasie rzeczywistym obszarów poddawanych ablacji na obrazie tomografii komputerowej lub USG. Dodatkowo zabieg ten jest bezpieczny dla okolicznych narządów i tkanek, albowiem podczas jego trwania  nie dochodzi do uszkodzenia okolicznych, newralgicznych struktur anatomicznych takich jak np. naczynia krwionośne, nerwy, mięśnie czy przewody żółciowe.  Zabieg charakteryzuje również mała inwazyjność, która nie stanowi obciążenia dla pacjenta albowiem już po kilku dniach może on opuścić szpital. Wszystko to przekłada się również na minimalne dolegliwości bólowe po stronie pacjenta, krótszy okres rekonwalescencji oraz czas potrzebny do zagojenia się i odbudowy tkanki, który wynosi ok. 14 dni.

Dla kogo

Metoda z wykorzystaniem nano-noża nie jest przeznaczona do  leczenia chirurgicznego wszystkich nowotworów narządów miąższowych –  mówi  dr n. med. Ryszard Wierzbicki. W praktyce stosuje się ją  wówczas, kiedy guz nowotworowy nie może być usunięty w sposób chirurgiczny na przykład z powodu kiedy mamy do czynienia z licznymi przerzutami do narządów miąższowych lub z uwagi na  lokalizację guza w trudno dostępnym miejscu czy w pobliżu dużych naczyń krwionośnych, których naruszenie wiąże się ze stanem zagrożenia życia pacjenta. Metodę tą jako formę leczenia z wyboru stosuje się najczęściej w bardzo trudnych nowotworach wątroby i trzustki, a zabieg ma na celu głównie zmniejszenie masy guza aby była ona bardziej podatna na działanie leczenia uzupełniającego takiego jak chemioterapia – dodaje lekarz. Celem zabiegu jest więc tak naprawdę złagodzenie zmniejszenie dolegliwości bólowych jakie odczuwa pacjent i przedłużenie życia u chorych cierpiących na tzw. „nieuleczalne” nowotwory – komentuje dr Ryszard Wierzbicki.

Jak umówić się na wizytę kwalifikującą i zabieg?

W Szpitalu na Klinach zabiegi chirurgicznego leczenia nowotworów wątroby z wykorzystaniem nano-noża przeprowadza dr n. med. Ryszard Wierzbicki, chirurg onkolog z ponad 20 letnim doświadczeniem klinicznym.  Doktor Wierzbicki specjalizuje się w leczeniu, pierwotnych raków wątroby, nieresekcyjnych guzów pierwotnych wątroby oraz w guzów przerzutowych, a także  przeprowadza operacje w  zakresie nowotworów układu pokarmowego. W celu umówienia się na wizytę kwalifikującą należy skontaktować się z rejestracją Szpitala na Klinach pod numerem telefon: 12 267 40 64 lub mailowo [email protected].

https://www.szpitalnaklinach.pl/pacjenci-z-poludnia-polski-moga-juz-skorzystac-z-enukelacji-prostaty-holep-w-krakowskim-szpitalu-na-klinach/

Szpital na Klinach jako pierwsza placówka w południowo-wschodniej Polsce do swojej oferty wprowadził innowacyjną laserową metodę usuwania prostaty metodą HoLEP, stosowaną w operacyjnym  leczeniu łagodnego przerostu prostaty. Zabiegi wykonuje dr Marek Zawadzki, specjalizujący się w laserowym usuwaniu prostaty metodą laserową, który na swoim koncie ma już ponad 1000 zabiegów wykonanych tą techniką.

Łagodny przerost prostaty jest schorzeniem, które dotyka mężczyzn po 45. roku życia, a do jego powstania przyczyniają się zaburzenia hormonalne. Z uwagi na swoje objawy takie jak problemy z oddawaniem moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, czy problemy z rozpoczęciem mikcji choroba ta potrafi znacząco obniżyć jakość męskiego życia i często również wiąże się ze znacznym dyskomfortem w codziennym funkcjonowaniu. Choroba dotyka już 50-latków (30%), 50% 65-latków i aż 70% mężczyzn w wieku 80 lat i zgodnie z szacunkami cierpi na nią ok. 3 mln  mężczyzn w Polsce.

Do niedawna  pacjenci z łagodnym przerostem gruczołu krokowego byli najczęściej leczeni farmakologicznie, co jednak nie pozwalało im uniknąć wizji  potrzeby leczenia zabiegowego, a jedynie wydłużało czas do jego wdrożenia. Aktualnie mężczyznom z tym schorzeniem oferuje się minimalnie inwazyjną metodę operacyjnego leczenia łagodnego przerostu stercza, czyli  laserową chirurgię prostaty (HoLEP).

Zabieg enukelacji prostaty HoLEP polega przede wszystkim na zmniejszeniu objętości gruczołu krokowego. Wykonywany jest w sposób minimalnie inwazyjny – endoskopowo, czyli bez dokonywania nacięć, a dokładnie przez cewkę moczową pacjenta. Przeprowadzany jest w znieczuleniu zewnątrzoponowym i trwa od 40 min. do 2 godzin. Podczas zabiegu urolog za pomocą włókna laserowego w całości odpreparowuje rdzeń prostaty, a następnie usuwa go w postaci mniejszych fragmentów z ciała pacjenta.

– Dzięki technice endoskopowej zabieg jest praktycznie bezkrwawy, minimalnie inwazyjny. Co najważniejsze, zastosowanie lasera pozwala na skuteczne leczenie mężczyzn z poważnie powiększoną prostatą. Dzięki zabiegowi minimalizuje się także prawie do zera ryzyko powrotu choroby jaką jest łagodny przerost prostaty, więc w praktyce okazuje się, że zaledwie 1.4- 2% mężczyzn wymaga ponownego leczenia – mówi dr Marek Zawadzki, urolog z krakowskiego Szpitala na Klinach. – Dodatkowo metoda ta niweluje niedoskonałości dotychczasowych technik laserowych wykorzystywanych w leczeniu łagodnego przerostu stercza, które uniemożliwiały pobranie materiału do badania histopatologicznego. Enukleacja pozwala bowiem pobranie całej objętości gruczolaka do dalszej oceny histopatologicznej. Szacuje się, że 8% – 10%. nowotworów prostaty może skrywać się za objawami łagodnego przerostu stercza– dodaje lekarz.

Do głównych zalet tej techniki zabiegowej HoLEP należy fakt, że umożliwia ona pacjentom szybką regenerację po zabiegu – opuszczają oni szpital na następny dzień po zabiegu. Zastsowana metoda skraca czas cewnikowania albowiem cewnik usuwany jest już w dniu wypisu. Ponadto, wśród zalet wskazywane są  również: bezpieczeństwo procedury (minimalne ryzyko krwawienia, konieczności transfuzji krwi), lepszy efekt urodynamiczny obserwowany u pacjentów zaraz po zabiegu oraz możliwość przeprowadzenia zabiegu bez względu na wielkość prostaty. Dodatkowo metoda HoLEP cechuje się niskim ryzykiem nawrotu dolegliwości albowiem u większości pacjentów przeprowadza się tylko jeden taki zabieg w ciągu całego życia.

Jak umówić się na wizytę kwalifikującą i zabieg?

W celu umówienia się na wizytę kwalifikującą należy skontaktować się z rejestracją krakowskiego Szpitala na Klinach pod numerem telefon: 12 267 40 64 lub mailowo [email protected].

wstecz dalej
Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..