Małopolska Noc Naukowców w Szpitalu na Klinach

malopolska noc naukowcow w szpitalu na klinach

Szpital na Klinach aktywnie włączył się w Małopolską Noc Naukowców. Już 30 września w godz. 18.00 – 23.00 na terenie Szpitala na Klinach odbędą się pokazy technologii medycznych, z których specjaliści szpitala korzystają w codziennej pracy. Na zainteresowanych czeka szereg pokazów i wykładów na temat technologii wykorzystywanych w medycynie. Noc Naukowców to wydarzenie popularnonaukowe, które w 2005 roku powstało z inicjatywy Komisji Europejskiej. Co roku w ostatni piątek września, w kilkuset europejskich miastach organizowane są spotkania  naukowców, pasjonatów nauki, studentów  z młodymi osobami, w których drzemie naukowa pasja. Małopolska Noc Naukowców organizowana jest już od 16 lat i jest doskonałą okazją do zdobycia wiedzy z różnych dziedzin nauki, jak również aktywnego uczestnictwa w organizowanych pokazach, czy warsztatach. To również dobry moment dla organizatorów na popularyzację nauki i zachęcenie młodzieży do wyboru kariery naukowej.

Bogata oferta Małopolskiej Nocy Naukowców Szpitala na Klinach umożliwia każdemu, niezależnie od wieku i zainteresowań, znalezienie czegoś interesującego a zabawa połączona z nauką z pewnością przyniesie uczestnikom mnóstwo emocji i satysfakcji.  W programie znalazły się m.in.:

1. Pokaz symulatora chirurgicznego rzeczywistości wirtualnej
    Wirtualny pokaz symulacji operacji w formie interaktywnego wykładu. Wytłumaczymy i pokażemy na czym polega operacja laparoskopowa a wyspecjalizowane oprogramowanie pomoże nam wygenerować obraz 3D struktur anatomicznych oraz symulację tkanek, narządów wewnętrznych, instrumentów chirurgicznych oraz interakcji między nimi. Każda zainteresowana osoba będzie mogła przeprowadzić symulację operacji, jak również odczuć sprzężenie zwrotne (force-feedback),  czyli siły, wibracje oraz ruchy odczuwalne przez dłonie operatora w trakcie zabiegu.
  2. Pokaz operacji laparoskopowej
    Uczestnicy będą mogli osobiście przekonać się na czym polegają różnice w operacjach laparoskopowych i “tradycyjnych”. Próba przeprowadzenia operacji laparoskopowo na trenażerach (ćwiczenia koordynacyjne polegające na np. próba zszycia sztucznej skóry za pomocą nici chirurgicznej). Prezentacja różnych technik i narzędzi oraz zestawienie ich możliwości z narzędziami, które są zarówno bardziej jak i mnie zaawansowane technologicznie.
  3. Prezentacja nowoczesnej diagnostyki USG
    Jeden z naszych doktorów pokaże zasadę działania USG, zaprezentuje różne rodzaje badań jakie można wykonywać. Wytłumaczy co widzi lekarz oraz zrobi eksperyment polegający na sprawdzeniu jak szybko w żyłach może płynąć krew. Ponadto zaprezentujemy możliwości współczesnych aparatów i sprawdzimy czy aparat USG zmieści się do torebki oraz czy przyszłością będzie posiadanie go w każdym domu.
  4. Prezentacja noża plazmowego
    Wytłumaczymy zasady działania koagulacji plazmowej w chirurgii. Jest to innowacyjna metoda wykorzystywana przy cięciu i rozwarstwianiu tkanek, która pozwala na niwelację i/ lub zahamowanie krwawienia jakie może wystąpić podczas każdego zabiegu. Uczestnicy będą mogli wziąć interaktywny udział w eksperymencie, w którym używa się plazmy. Na sztucznej tkance będzie można zobaczyć i porównać dwie metody: standardową koagulację oraz koagulację plazmową, która pozwala na tzw. karmelizację.
  5. Pokaz rozszerzonej rzeczywistości
    Interaktywna prezentacja hologramów różnych modeli anatomicznych w rzeczywistej przestrzeni, za pomocą specjalnych gogli, które działają w trybie wirtualnej rozszerzonej rzeczywistości VR. Możliwość zobaczenia i poznania anatomii w sposób jaki do tej pory nie był znany. Uczestnicy będą mieli możliwość zobaczenia poszczególnych kości i tkanek, ich zmierzenia oraz zaplanowania operacji np. po złamaniu czy urazie.
  6. Awatar naśladujący ludzkie ruchy
    Za pomocą specjalnych czujników będzie można zobaczyć siebie jako awatara naśladującego wszystkie nasze ruchy. Wynalazek, który będzie można na siebie założyć mierzy i pokazuje parametry biomechaniki naszego ciała. Wszystkie pomiary zakresu ruchów będzie można zmierzyć i przeanalizować, a osoba zgłaszająca się „na ochotnika” będzie mogła sprawdzić się w zadanych wcześniej wzorcach ruchowych odpowiadających poprawnym technikom sportowym takim jak: skoki narciarskie, lekkoatletyka itp.

Wszystkie osoby zainteresowane udziałem w wydarzeniu zapraszamy do zgłoszenia chęci udziału od 22 września 2022 r. pod poniższym linkiem: Rejestracja uczestników Noc Naukowców – Formularze Google. Liczba miejsc ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń.