Leczymy dzieci z artrogrypozą

Artrogrypoza jest schorzeniem wrodzonym dotykającym dzieci, w przypadku którego obserwuje się skomplikowane a przez to trudne do leczenia przykurcze stawów kończyn górnych lub dolnych.

Leczenie artrogrypozy wymaga wieloetapowego leczenia i zintegrowanego postępowania specjalistycznego a w praktyce tylko nieliczne ośrodki na świecie podejmują się leczenia małych pacjentów z tą rzadką chorobą. Jednym z nich jest nasz szpital w którym dzieci już od pierwszych dni życia otrzymują indywidualny i starannie dostosowany do ich potrzeb plan leczenia. Dodatkowo w Szpitalu na Klinach przeprowadzamy operacje u starszych dzieci, pozwalające na zniwelowanie deformacji i przykurczów  w celu maksymalnego usprawnienia kondycji fizycznej leczonych dzieci. Jedna z tego typu operacji została przeprowadzona w ubiegłym tygodniu przez dr hab. n. med.  Bartłomieja Kowalczyka w asyście dr. Jarosława Felusia i dotyczyła korekcji stopy u 6-letniego chłopca Goergija z Ukrainy.

 – Georgii cierpi na rzadką, genetycznie uwarunkowaną artrogrypozę. Stopy chłopca były zniekształcone i utrudniały mu chodzenie, noszenie normalnych butów. Ta choroba, to nie tylko cierpienie małych pacjentów, ale również utrudnione kontakty z rówieśnikami, ograniczenia ruchowe, wycofywanie się z codziennych zabaw i przyjemności. Dlatego cieszy nas możliwość realizowania tutaj w Polsce takich operacji. To nie tylko powód do dumy, że bazujemy na najwyższych światowych standardach medycznych, ale przede wszystkim radość z tego, że przywracamy radosne dzieciństwo naszym małym pacjentom – mówi dr hab. n. med. Bartłomiej Kowalczyk z Krakowskiego Szpitala na Klinach.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

Napisz do nas