Konferencja MEDmeetsTECH z udziałem Joanna Szyman prezeski zarządu NEO Hospital

joanna szyman neo hospital wsrod czlonkow zalozycieli alliance business connect

Joanna Szyman, prezeska zarządu NEO Hospital, była jednym z prelegentów podczas 16. Konferencji MEDmeetsTECH, gdzie omawiano kluczowe zagadnienia z obszaru medycyny, technologii i sztucznej inteligencji. Jej wystąpienie skoncentrowało się na temacie „Modelu kształcenia lekarzy w chirurgii robotycznej„, rzucając światło na istotne aspekty szkolenia chirurgów pracujących z zaawansowanymi technologiami.

Joanna Szyman poruszyła kwestię modelu kształcenia lekarzy w kontekście chirurgii robotycznej. Przypomniała, że choć na świecie jest już ponad 8000 instalacji robotów chirurgicznych, to certyfikacja producentów stanowi tylko pierwszy krok. Bezpieczeństwo operacji zależy od rzeczywistych umiejętności chirurga, co podkreśla konieczność nowego sposobu myślenia o szkoleniu chirurgów.

Badania wskazują, że ilość przeprowadzonych procedur nie jest jedynym wyznacznikiem umiejętności chirurga. Zdobywanie wiedzy i umiejętności technicznych powinno odbywać się poza blokiem operacyjnym. Im bardziej skomplikowane technicznie są procedury operacyjne, tym bardziej istnieje potrzeba starannie opracowanych programów szkoleniowych.

Wnioski z konferencji można podsumować następująco:

Bez względu na to, czy projektowane są pojedyncze rozwiązania czy całe ekosystemy zdrowotne, pacjent znajduje się w centrum, a technologie rozwijane są wokół jego potrzeb.

Wytłumaczenie procesu podejmowania decyzji przez AI staje się kluczowe, co może być wymogiem wprowadzonym w ramach AI Act. To ważny krok w kierunku zwiększenia zrozumienia diagnoz AI przez pacjentów.

Wnioskiem wynikającym z konferencji jest, że rozwój medtech w Polsce wymaga większego zaangażowania ośrodków naukowych w tworzenie innowacji, które później mogą być komercjalizowane.

Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64