Kobieta i robot, czyli chirurgia XXI wieku

contact header

Zwiększenie dostępu kobiet do kształcenia i rozwoju umiejętności zawodowych w specjalizacjach chirurgicznych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii jest głównym celem połączenia sił Fundacji Kobiety w Chirurgii i NEO Hospital. Dzięki ich współpracy już 18-20 lutego 2022 roku w krakowskim Szpitalu na Klinach odbędzie się pilotażowa edycja kursu podstaw chirurgii robotycznej przy użyciu robota . Pionierskie przedsięwzięcie wspierane jest przez Polską Federację Szpitali i Business Centre Club.

Fundacja Kobiety w Chirurgii jest organizacją mającą na celu inspirowanie do rozwoju oraz zapewnianie wszechstronnego wsparcia dla lekarek, pielęgniarek i położnych pracujących w specjalizacjach zabiegowych.

Chcemy mobilizować kobiety do angażowania się w proces zmian w polskiej medycynie. Wdrażamy programy, które dadzą szansę na równy start i rozwój w specjalizacjach zabiegowych, pomogą zdobywać przydatne umiejętności oraz zapewnią kobietom wsparcie i opiekę – merytoryczną, prawną i psychologiczną. Zależy nam by chirurgię w Polsce prowadziły zgrane i zmotywowane zespoły, a praca każdej z tworzących je osób była na równi doceniana i szanowana.” – mówi Małgorzata Nowosad prezeska Fundacji Kobiety w Chirurgii

Według raportu WHO z 2018 roku, kobiety zapewniają 70 proc. szeroko pojętej ochrony zdrowia, podczas gdy zarządzają nią w 25 proc. Nierówności płacowe wynoszą w tym sektorze 26 proc. i są wyższe niż średnia w innych dziedzinach. Dostępne dane potwierdzają codzienne obserwacje o utrudnionym dostępie kobiet do szkolenia zawodowego i rozwoju karier w medycynie.

Kobiety w chirurgii, to nie tylko te wykonujące zawód chirurga, ale także pielęgniarki operacyjne, które są często cichymi bohaterkami sali operacyjnej i zasługują na to, żeby o nich mówić i je pokazywać. Bez tych kobiet nie byłoby chirurgii, ponieważ żadna operacja nie jest pracą indywidualną, a jej sukces zależy od zaangażowania i umiejętności całego zespołu.

W ochronie zdrowia potrzebujemy równowagi, współpracy i zmian, dzięki którym talent i ambicje wszystkich osób wybierających ścieżkę rozwoju, w tym sektorze będą w pełni wykorzystane. Warto również zauważyć szanse wynikające z rozwoju nowych technologii, w tym robotyki chirurgicznej, wpierającej pracę kadry medycznej.  – mówi Joanna Szyman – prezeska Grupy Neo Hospital.

Kierownikiem kursu będzie prof. Tomasz Rogula, znakomity chirurg, doświadczony w zabiegach z użyciem systemu robotycznego, dyrektor kliniczny NEO Hospital.

wstecz dalej
Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..