Europejski Dzień Prostaty – Szpital na Klinach zaprasza mężczyzn na bezpłatne badania profilaktyczne

wrzesnia europejski dzien prostaty

15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty, który został ustanowiony przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne (European Association of  Urology – EAU). Celem tego dnia  jest przede wszystkim zwiększenie świadomości na temat chorób gruczołu krokowego jak również podkreślenie potrzeby badań diagnostycznych i profilaktyki męskiego zdrowia intymnego. Aktualnie w Polsce rak gruczołu krokowego należy do najczęstszych męskich nowotworów. Odpowiada za ok. 20 proc. zachorowań i ok. 10 proc. zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Statystycznie jest diagnozowany u jednego na siedmiu mężczyzn w Polsce. To właśnie z tego powodu ten dzień powinien być ważną datą dla wszystkich bliskich nam mężczyzn – ojców, mężów, braci, synów, czy wujków i powodem dla którego warto przekonać ich do kontrolnej wizyty u urologa i wykonania badań profilaktycznych.

Niestety pomimo, że rak prostaty jest najpowszechniejszym męskim nowotworem, to wciąż mówienie o nim dla wielu mężczyzn jest tematem tabu, a niepokojące, pierwsze objawy często bywają przez panów bagatelizowane. Większość specjalistów apeluje, że panowie o prostatę powinny dbać tak jak o samochód, czyli raz w roku zrobić jej „przegląd techniczny”, pomimo, że nie sprawia żadnych problemów i nie daje żadnych objawów. Podstawowe badania profilaktyczne w kierunku raka prostaty, takie jak oznaczenie poziomu PSA i wykonanie badania per rectum, czy badania USG do swojego kalendarza powinni wpisać wszyscy panowie od  45. roku życia. A ci z obciążonym wywiadem rodzinnym już po ukończeniu 40. roku życia. W ramach Europejskiego Dnia Prostaty Szpital na Klinach w dniu 15 września w godzinach od 8.00 do 16.00 zaprasza wszystkich zainteresowanych mężczyzn na bezpłatne badanie poziomu PSA. Panowie w tym dniu mogą po prostu pojawić się w szpitalu przy ul. Kostrzewskiego 47 w Krakowie lub zapisać się na konkretną godzinę kontaktując się z pracownikami rejestracji szpitala  telefonicznie pod nr tel. 12 267 40 64 lub mailowo [email protected].

Liczba badań jest ograniczona.

Umów się na wizytę u lekarza
Umów się na wizytę: 12 267-40-64