Nowe generacje robotów chirurgicznych przyspieszą rozwój rynku

nowe generacje robotow chirurgicznych przyspiesza rozwoj rynku

Rośnie zapotrzebowanie i akceptacja ze strony pacjentów oraz środowiska medycznego dla robotyki, konkurencja nabiera tempa, a firmy produkujące urządzenia medyczne próbują poszerzyć rynek, na którym Intuitive Surgical producent robota da Vinci był pionierem od ponad dwóch dekad. Podczas obchodów jubileuszu Orsi Academy dr n. med. Paweł Wisz miał okazję zweryfikować potencjał nowych systemów: robota HUGO Medtronic oraz Medicaroid Europe GmbH. Warto trzymać kciuki za nowych uczestników rynku!

Jak wynika z raportu „Rynek robotyki chirurgicznej w Polsce 2022. Prognoza na lata 2022-2027” opublikowanego przez Upper Finance i Polską Federację Szpitali szacunkowy udział Intuitive Surgical producenta robota da Vinci w rynku w 2020 to blisko 80%. W 2021 roku na świecie było zainstalowanych 7 135 urządzeń da Vinci, w 69 krajach, a z użyciem tego systemu wykonano już ponad 10 mln operacji. Według szacunków Intuitive Surgical systemy da Vinci mogą znaleźć zastosowanie w około 30% z 20 mln rokrocznie wykonywanych na całym świecie zaawansowanych procedur chirurgicznych.

Pojawiają się jednak nowi gracze rynkowi dysponujący zaawansowaną technologią, taką jak sztuczna inteligencja lub rozszerzona rzeczywistość, oraz modelami biznesowymi mającymi na celu obniżenie kosztów. Producenci urządzeń przechodzą w kierunku bardziej elastycznych modeli cenowych, takich jak leasing, wynajem lub pay-per-use. Umożliwiłoby to pokonywanie jednej z kluczowych barier w rozwoju robotyki chirurgicznej, czyli bariery kosztowej.

Nowoczesne technologie są coraz bardziej zintegrowane z medycyną. Czas potrzebny na wykonanie kolejnych kroków milowych skraca się. Operacje i procedury, które kiedyś wymagały dużych nacięć i tygodni rekonwalescencji, są teraz minimalnie inwazyjne, bardziej precyzyjne i pozwalają pacjentom na powrót do normalnej aktywności życiowej w znacznie krótszym czasie. Dlatego zapotrzebowanie na małoinwazyjne operacje z wykorzystaniem robotów rośnie zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Coraz więcej osób cierpi na choroby onkologiczne lub przewlekłe schorzenia, jak chociażby otyłość, co przyczynia się do wzrostu liczby planowych operacji. Wielu pacjentów wybiera bardzo precyzyjne procedury z wykorzystaniem robotów i nowych technologii.

Dzięki wprowadzeniu interfejsu komputerowego na salę operacyjną, chirurgia wspomagana robotem jest trampoliną w kierunku zaawansowanej technologicznie chirurgii. Trójwymiarowe techniki rekonstrukcji oparte na obrazach przedoperacyjnych są już wykorzystywane w nawigacji śródoperacyjnej, a wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej będzie się dynamicznie upowszechniać. Sztuczna inteligencja wykorzystująca uczenie maszynowe umożliwia ocenę i integrację dużej ilości danych w celu rozwijania umiejętności chirurgicznych, poprawy planowania zabiegów chirurgicznych i przewidywania wyników chirurgicznych. Ponadto możliwość zdalnego sterowania będzie stanowić podstawę rozwoju telechirurgii i jeszcze bardziej ułatwi adaptację zrobotyzowanych systemów chirurgicznych na całym świecie.

wstecz dalej
Wyślij wiadomość

    Napisz do nas..