Centrum Leczenia Endometriozy w Szpitalu na Klinach zajmujemy się operacyjnym leczeniem endometriozy, a w zespołu wchodzą ginekolog, urolog oraz chirurg. Z uwagi na fakt, że zabiegowe leczenie endometriozy to skomplikowana, wymagająca ogromnej precyzji operacja, dlatego w naszym szpitalu zabiegi te wykonywane są laparoskopowo lub z wykorzystaniem robota.

Zabiegi wykonywane przy wsparciu systemu robotycznego dają chirurgom możliwość działania w trudno dostępnych miejscach, co pozwala na precyzję przeprowadzenia zabiegu. Dziesięciokrotne powiększenie obrazu pola operacyjnego umożliwia  chirurgowi usunięcie wszystkich zmienionych przez endemetriozę tkanek, przy jednoczesnym zachowaniu  i oszczędzeniu nerwów np. tych zaopatrujących pęcherz.

Czym jest endometrioza?

Zgodnie z szacunkami jedna na dziesięć Polek może cierpieć na endometriozę, co w praktyce oznacza, że w naszym kraju na to schorzenie może chorować aż 2 mln kobiet. Endometrioza to druga, co do częstotliwości występowania choroba młodych kobiet określana inaczej mianem gruczolistości macicy lub wędrującą śluzówką macicy. U podłoża tego schorzenia  leży nieprawidłowy rozrost błony śluzowej macicy (endometrium), który pojawia się w innej lokalizacji niż jama macicy. Ogniska endometriozy najczęściej lokalizują w jajnikach, jajowodach, jelicie, moczowodach i pęcherzu moczowym. 

Aktualnie wymienia się trzy rodzaje endometriozy:

  • endometriozę otrzewnową w przypadku, której występują ogniska o różnej wielkości w zależności od stadium zaawansowania choroby,
  • endometriozę jajnikową w przypadku, której typowym objawem jest powstawanie torbieli endometrialnych na jajnikach,
  • endometriozę głęboko naciekającą, która dotyczy wszystkich zmian poniżej 5 mm od powierzchni otrzewnej (czyli zlokalizowanych głównie  w odbytnicy, pęcherzu moczowymy czy  w przestrzeni odbytniczo-pochwowej).

Endometriozę diagnozuje się  głównie u  młodych kobiet w wieku pomiędzy 20-40 rokiem życia, jednak w ostatnich lata coraz więcej przypadków diagnozuje się już w okresie pokwitania, a wystąpić może również po menopauzie.

Endometrioza – objawy

Endometrioza to choroba, które ma różne oblicza i może powodować wiele dolegliwości dlatego też stwarza wiele problemów z jej wczesnym zdiagnozowaniem. Typowymi symptomami towarzyszącymi endometriozie są bóle o różnym umiejscowieniu i stopniu nasilenia pojawiające się głównie przed miesiączką lub w trakcie jej trwania. U kobiet chorujących na endometriozę obserwuje się również bolesne, długie i obfite  miesiączki. Innymi symptomami tej choroby są także bolesność podczas oddawania stolca lub po wypróżnieniu, ból w trakcie stosunku czy objawy przypominające zapalenie pęcherza moczowego. Dolegliwości bólowe spowodowane są przede wszystkim tworzeniem się zrostów na skutek pojawiającego się w przebiegu choroby  stanu zapalnego jak również naciekania włókien nerwowych i odkładania się składników morfotycznych krwi w ogniskach endometriozy. U pacjentek w wieku rozrodczym chorującym na endometriozę pojawiają się trudności z zajściem w ciążę, a zgodnie z szacunkami połowa kobiet lecząca się z powodu niepłodności choruje właśnie na endometriozę.

Endometrioza – diagnostyka

Mimo skali tej choroby czas oczekiwania na diagnozę w Polsce wynosi ok. 10 lat od pierwszych objawów. Dzieje się tak ponieważ w społeczeństwie wiąż panuje przekonanie, że miesiączka  musi wiązać się z dolegliwościami bólowymi, które często lekceważone przez pacjentki a tym samym nie informują one o tym fakcie lekarzy. Opóźnienia w diagnostyce powodują nie tylko wieloletnie dolegliwości bólowe ale również często są przyczyną utraty szansy na macierzyństwo i normalne życie. Tymczasem diagnostyka endometriozy w większości przypadków nie jest zbyt skomplikowana ponieważ chorobę można wykryć podczas prostego badania USG (wykonywanego przez pochwę lub odbytnicę w przypadku dolegliwości jelitowych), które pozwala na zobrazowanie  zmian endometrialnych a w diagnostyce dodatkowo wykorzystuje się badania kolonografię CT oraz rezonans magnetyczny.

Endometrioza – leczenie

W przypadku tego schorzenia stosuje się zwykle terapię farmakologiczną lub leczenie chirurgiczne. Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu przez pacjentki środków antykoncepcyjnych, gestagenów oraz leków, które  zmniejszają wydzielanie gonadotropiny i estrogenów. Celem farmakoterapii jest zahamowanie wzrostu śluzówki macicy oraz ognisk endometriozy. W przypadku kiedy po leczeniu zachowawczym nie następuje poprawa a pacjentka nadal zgłasza dolegliwości rekomenduje się przeprowadzenie zabiegu operacyjnego, który ma na celu usunięcie zrostów, będących przyczyną dolegliwości bólowych oraz ognisk endometriozy jak również przywrócenie prawidłowego funkcjonowania narządów miednicy.

Endometrioza – leczenie operacyjne – dla kogo?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje operacyjne leczenie endometriozy u pacjentek, u których w przebiegu endometriozy:

  • występuje przewlekły ból, dyspareunia i bolesne miesiączki
  • występuje pogorszenie  jakości życia,
  • leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów  lub nie można zastosować tej formy leczenia,
  • zdiagnozowano bolesne guzki w więzadłach krzyżowo-macicznych lub zmiany guzowate,
  • występuje niepłodność (a badania nie potwierdziły żadnych patologii)

Endometrioza – leczenie operacyjne

Standardem w operacyjnym leczeniu endometriozy jest podejście małoinwazyjne z wykorzystaniem laparoskopii. Chirurgia laparoskopowa ma wiele zalet w porównaniu z techniką otwartą (klasyczną) wśród, których najczęściej wymienia się krótszą hospitalizację, mniejsze dolegliwości bólowe, mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych i lepszy efekt kosmetyczny. Niemniej jednak, chirurgia laparoskopowa ma kilka wewnętrznych ograniczeń technicznych takich jak dwuwymiarowy widok i zmniejszony stopień swobody, wąskie pole operacyjne i brak anatomicznych punktów orientacyjnych dlatego w przypadku tych zabiegów kluczowe jest doświadczenie chirurga do przeprowadzenia optymalnej operacji z prawidłowym i całkowitym wycięciem endometriozy.

Z uwagi na techniczne i ergonomiczne ograniczenia chirurgii laparoskopowej coraz częściej w operacyjnym leczeniu endometriozy wykorzystywana jest chirurgia robotyczna. System robotyczny jest szczególnie pomocny dla bezpiecznego przeprowadzenia radykalnej operacji głębokiej naciekającej endometriozy (DIE). Wykorzystanie robota pozwala chirurgowi na pokonanie wewnętrznych ograniczeń konwencjonalnej laparoskopii dzięki zminiaturyzowanym narzędziom, dziesięciokrotnemu powiększeniu obrazu w jakości 3D full HD oraz elastycznym ruchom ramion robota, które eliminują naturalne drżenia dłoni operatora.

W Centrum Leczenia Endometriozy Szpitala na Klinach pacjentkom oferujemy możliwość operacyjnego leczenia endometriozy zarówno techniką laparoskopową jak i z wykorzystaniem robota. Diagnostyką i leczeniem pacjentek z endometriozą zajmuje się  interdyscyplinarny zespół z obszaru ginekologii, diagnostyki obrazowej, urologii i chirurgii oraz wsparcia psychologicznego i rehabilitacji. Celem  procesu leczenia w  Centrum Leczenia Endometriozy jest nie tylko powrót pacjentki do zdrowia fizycznego, ale też uzyskanie przez nią pełnej jakości życia po zabiegu. W naszym szpitalu dbamy także o komfort pacjentek po zabiegu, dlatego też zapewniamy im również opiekę psychologiczną i rehabilitacyjną.

FIZJOTERAPIA W ENDOMETRIOZIE – SPECJALISTYCZNA TERAPIA  I POMOC W LECZENIU BÓLU

Endometrioza to choroba w której komórki endometrium, czyli błony śluzowej macicy, występują w innej lokalizacji niż jama macicy najczęściej lokalizując się w jajnikach, jajowodach, jelicie, moczowodach i pęcherzu moczowym. Typowymi objawami towarzyszącymi endometriozie są silny ból, pojawiający się przed miesiączką, w trakcie jej trwania, nudności, wymioty występujące w tym okresie, bolesność podczas oddawania stolca lub po wypróżnieniu, objawy przypominające zapalenie pęcherza wzmagające się w okresie okołomiesiączkowym, ból w trakcie stosunku, nierzadko uniemożliwiający współżycie i osiągnięcie orgazmu. Z endometriozą związana jest także niepłodność i trudności z zajściem w ciążę. Choroba ta najczęściej dotyka kobiety w wieku rozrodczym i szacuje się, że połowa kobiet lecząca się z powodu niepłodności choruje właśnie na endometriozę.

Endometrioza ma różne oblicza dlatego też stwarza wiele problemów z jej zdiagnozowaniem. Podstawę diagnostyki stanowi USG ginekologiczne, które pozwala na zobrazowanie torbieli endometrialnych występujących w jajnikach. W pozostałych lokalizacjach endometriozy w diagnostyce wykorzystuje się badania USG, kolonografię CT oraz rezonans magnetyczny.

Leczenie endometriozy dobierane jest w zależności od stopnia zaawansowania endometriozy. Właściwa diagnoza i określenie stopnia zaawansowania choroby pozwalają na zastosowanie skutecznego leczenia a wykrycie choroby we wczesnym stadium z reguły umożliwia szybki powrót do zdrowia. W aspekcie wczesnej diagnostyki kluczowe są szczegółowy wywiad chorobowy, badanie ginekologiczne, badanie ultrasonograficzne natomiast w  procesie leczenia niezbędna staje się fizjoterapeutyczna diagnostyka uroginekologiczna i odpowiednio dobrana terapia.

Różne lokalizacje i struktura ognisk endometriozy mogą ograniczać pracę i ruchomość jelit, jajników, jajowodów, macicy oraz pogarszać funkcję układu pokarmowego i pracę nerek. Z tego też powodu to właśnie fizjoterapia jest nieodłączną częścią leczenia endometriozy, która dobierana jest indywidualnie do potrzeb pacjentki. Wykorzystanie fizjoterapii w leczeniu endometriozy bazuje w głównej mierze na normalizacji napięć w obrębie miednicy mniejszej, narządów jamy brzusznej, rozluźnieniu mięśni dna miednicy oraz na zniwelowaniu bólu odpowiedzialnego za stałe podniesienie tonusu mięśniowego.

Dla pacjentek z endometriozą Szpital na Klinach stworzył unikalny program fizjoterapii, który ma na celu poprawę stanu funkcjonalnego oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych dzięki połączeniu pracy z  fizjoterapeutą i dietetykiem. Przeciwbólowa terapia w endometriozie oparta jest na cyklu porad w tym: jednej konsultacji dietetycznej oraz pięciu konsultacjach fizjoterapeutycznych wraz z dobranym indywidualnie planem terapii. Dla utrzymania efektu terapii  zaleca się włączenie ukierunkowanych  terapii  p/ bólowych  w okresie przedmiesiączkowym oraz skorzystanie z pełnego cyklu fizjoterapeutycznego.

Cena cyklu terapii p/ bólowej w endometriozie (dietetyk, fizjoterapeuta)   – 800 zł

Dalsza kontynuacja fizjoterapii – 10 %  rabatu na cykl terapii p/ bólowej w endometriozie

Cena jednej konsultacji dietetycznej w endometriozie – 200  zł

Cena jednej konsultacji fizjoterapeutycznej wraz z terapią p/ bólową w endometriozie – 150 zł.

Nasi specjaliści

Centrum Leczenia Endometriozy Szpitala na Klinach tworzy interdyscyplinarny zespół specjalistów w skład, którego wchodzą: ginekolodzy, urolog, chirurg ogólny oraz rehabilitant.

dr. n. med.
Paweł Gruszecki
Ginekolog, ginekolog onkolog
lek. med.
Krzysztof Stuwczyński
ginekolog, położnik
dr n. med.
Krzysztof Mawlichanów
Ginekolog, położnik
dr n. med.
Marcin Opławski
Ginekolog, ginekolog onkolog
dr n. med.
Robert Balawender
Chirurg ogólny, chirurg onkolog

Agnieszka Cera
Rehabilitant
dr n. med.
Anna Golka – Leszczyńska
Ginekolog, położnik
lek. med.
Michał Swolkień
Urolog
lek. med.
Wojciech Peszek
Ginekolog, położnik