Życie seksualne po prostatektomii z wykorzystaniem robota

zycie seksualne po prostatektomii z wykorzystaniem robota

Konsultacje online Rak Prostaty

Masz podejrzenie raka prostaty lub zdiagnozowano u Ciebie nowotwór tego narządu? Skorzystaj z konsultacji online Zadzwoń: 12 267-40-64 Wyślij wiadomość

Jak będzie wyglądał seks po zabiegu usunięcia prostaty? To pytanie zadaje większość  mężczyzn kwalifikowanych do operacyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Pomimo, że głównym celem operacji jest całkowite usunięcie nowotworu, to równie istotna dla pacjentów jest jakość życia seksualnego po zabiegu. Dobra wiadomość jest taka, że ​​współcześnie w dobie upowszechnienia małoinwazyjnych, precyzyjnych technik operacyjnych wspieranych systemem robotycznym szansa na dobrą jakość życia po zabiegu, w tym utrzymanie sprawności seksualnej jest duża. System robotyczny pozwala lekarzowi na precyzyjną pracę i zaoszczędzenie pęczków naczyniowo – nerwowych podczas zabiegu, co pozwala zachować funkcje seksualne. O tym jak wygląda sprawność seksualna po zabiegu prostatektomii, czy możliwe jest osiągniecie erekcji i orgazmu rozmawiamy z dr Pawłem Wiszem – urologiem z krakowskiego Szpitala na Klinach, który specjalizuje się w operacyjnym leczeniu raka prostaty z wykorzystaniem robota.

Rak prostaty – na czym polega operacja z wykorzystaniem robota?

Kiedy mężczyzna słyszy diagnozę rak prostaty od razu zaczyna zastanawiać się, co przyniesie przyszłość. Oczywiście wyleczenie raka prostaty jest najważniejszym priorytetem, ale pacjenci chcą również wiedzieć jak po zabiegu zmieni się ich życie seksualne. To właśnie odpowiedź na to pytanie często determinuje u nich wybór metody leczenia chirurgicznego. Warto pamiętać, że prostata jest narządem, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie kluczowych nerwów, naczyń krwionośnych i mięśni, które pomagają mężczyznom uzyskać erekcję. Zabieg chirurgiczny w tak newralgicznym miejscu niesie więc ze sobą ryzyko uszkodzenia tych obszarów, w konsekwencji wpływając na utrudnienia w uzyskaniu erekcji lub orgazmu po zabiegu. Prostatektomia z wykorzystaniem robota  to aktualnie opcja operacyjnego leczenia raka prostaty, która pozwala na wysoki  wskaźnik czystości onkologicznej zabiegu, szybszą rekonwalescencję i hospitalizację ale również na możliwość oszczędzenia pęczków naczyniowo-nerwowych, odpowiadających za erekcję pod warunkiem, że stopień zaawansowania nowotworu pozwala na ich pozostawienie.

Seks po zabiegu prostatektomii – czego się spodziewać?

Na początku warto powiedzieć, że dysfunkcje seksualne są możliwe w przypadku wszystkich opcji leczenia raka prostaty a ich stopień zależy od wielu czynników, w tym wieku, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, współistniejących problemów zdrowotnych, w przypadku operacji metody którą był wykonywany a także poziomu funkcji seksualnych i sprawności pacjenta przed  podjęciem leczenia. Wiedza o tym, czego się spodziewać po operacji jest z pewnością jednym z kluczowych elementów pomagających w powrocie do zdrowia seksualnego po operacji prostaty. Po pierwsze bezpośrednio po zabiegu jak i do roku po nim można spodziewać się zaburzeń erekcji, chociaż w przypadku operacji robotycznych trwałe uszkodzenia zdarzają się naprawdę niewielkiej grupie pacjentów. Po drugie panowie po zrobotyzowanej prostatektomii mogą zauważyć  znaczącą zmianę w zakresie samego orgazmu, który będzie bez wytrysku. W tym miejscu warto pochylić się na sekwencją męskiego orgazmu, który składa się z 3 elementów:

  1. wydzieliny z jąder, prostaty i pęcherzyków nasiennych, która wydostaje się na zewnątrz ciała
  2. momentu w którym dochodzi do do wytrysku, któremu towarzyszą skurcze mięśni dna miednicy
  3. stymulacji psychicznej w obrębie mózgu, która wywołuje uczucie odprężenia i relaksu.

Warto zaznaczyć, że operacja wpływa tylko na dwie pierwsze części orgazmu, a trzecia, która obejmuje bodźce wywołane przez mózg i pojawienie się uczucia przyjemności, nadal pozostaje. Oczywiście brak wytrysku czy problemy z erekcją to duże zmiany dla mężczyzny ale to tylko jeden z aspektów satysfakcjonującego życia seksualnego. Należy pamiętać, że intymność  jest kolejnym ważnym elementem, który może stać się najważniejszy, właśnie wtedy kiedy stosunki seksualne staną się „trudniejsze” po leczeniu raka prostaty.

Seks po operacji usunięcia prostaty – jak wyglądają pierwsze kroki?

Wznowienie aktywności seksualnej zaleca się po około miesiącu od wykonania zrobotyzowanej prostatektomii. Większość urologów uważa się, że stymulacja nerwów jest pierwszym krokiem na drodze do powrotu do pełnej sprawności, w którym pomaga masturbacja ponieważ pozwala pacjentom dowiedzieć się, jak ich ciało reaguje na stymulację po operacji jak również buduje ich pewność seksualną. Warto pamiętać, że pomimo operacji i bez pełnej erekcji jak i odmiennego jakościowo wytrysku nadal można doświadczać przyjemności płynących z orgazmu i innych zmysłowych bodźców. Średni czas powrotu erekcji „do zdrowia”,  wystarczający do odbycia stosunku płciowego wynosi 6-12 miesięcy, ale u niektórych mężczyzn jest on czasami dłuższy. To właśnie w tym czasie powinno zadbać się o regularne wykonywanie ćwiczeń Kegla, które pomogą wzmocnić mięśnie dna miednicy a co za tym idzie poprawić erekcję jak również kontrolę oddawania moczu. Zgodnie z przysłowiem praktyka czyni mistrza im szybciej i częściej nastąpi zainicjowanie zbliżeń seksualnych tym szybciej wróci się do seksu sprzed operacji. Niebagatelną rolę odgrywa tutaj cierpliwość i zrozumienie partnera, które są najcenniejszym wsparciem jakie można zapewnić mężczyźnie po operacji prostaty. Warto wspólnie szukać sposobów na  odbudowanie fizycznej intymności, nie zniechęcać się ani nie obrażać, ponieważ normalnym jest, że panowie po tak radykalnym zabiegu potrzebują czasu aby znów móc poczuć się komfortowo w sypialni.

Czy jest możliwe leczenie zaburzeń erekcji po zabiegu usunięcia prostaty?

U mężczyzn będących po zabiegach prostatektomii podczas których możliwe było zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, odpowiedzialnych za erekcję podstawę rehabilitacji seksualnej stanowi doustne leczenie farmakologiczne w postaci tzw. niebieskiej tabletki.  Na rynku dostępnych jest już pięć generacji tego typu leku, przy czym  każdy z nich ma inny czas rozpoczęcia działania lub utrzymywania się działania, a więc zdolności do osiągnięcia wzwodu tak więc warto dobrać lek do swoich potrzeb. Jeżeli ta forma terapii nie przyniesie zadawalających efektów to kolejnym sposobem są iniekcje doprąciowe do ciał jamistych działające rozszerzająco na naczynia krwionośne, co wpływa na zwiększenia ich ukrwienia przekładając się tym samym na usztywnienie prącia. Warto nadmienić, że ta forma terapii nie sprawdza się niestety u pacjentów ze zdegenerowanymi naczyniami krwionośnymi na przykład na wskutek miażdżycy. Następną w kolejności formą leczenia zaburzeń wzwodu po prostatektomii jest zastosowanie zewnętrznego urządzenia do erekcji tzw. pompki podciśnieniowej, które pozwala na natychmiastowe osiągnięcie wzwodu. W sytuacji niepowodzeń wyżej wymienionych metod ostateczną formę leczenia zaburzeń erekcji stanowi wszczepienie protezy prącia co odbywa się w formie zabiegu operacyjnego.

wstecz dalej