Zabieg powiększania piersi – czy można wykonywać operację latem?

zabieg powiekszania piersi czy mozna wykonywac operacje latem

Operacja powiększania piersi za pomocą implantów, cieszy się wciąż niesłabnącą popularnością ze względu na szybkie i doskonałe rezultaty. W tym okresie, kiedy planujemy urlopy, powtarza się pytanie – kiedy najlepiej poddać się operacji powiększenia piersi? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy okres roku niesie za sobą pewne uwarunkowania, które należy wziąć pod uwagę przygotowując się do zabiegi. Lato jest takim momentem, kiedy możemy pozwolić sobie na odpoczynek od pracy, a więc także na okres rekonwalescencji. Rekonwalescencja po zabiegu powiększania piersi to sprawa bardzo indywidualna, jednak zawsze jeden miesiąc po zabiegu wiąże się z ograniczeniem aktywności fizycznej i kilkoma bezwzględnymi zaleceniami, o których musisz wiedzieć, planując powiększanie piersi i o których opowie specjalista chirurgii plastycznej – dr. Michał Pasiński z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Kiedy warto rozważyć zabieg powiększania piersi?

Najczęstszym powodem, dla którego pacjentki decydują się na zabieg powiększania piersi  jest posiadanie przez nich zbyt małego biustu lub chęć przywrócenia piersiom dawnego kształtu po okresie ciąży i karmienia piersią. Warto pamiętać, że w przypadku podjęcia decyzji o przeprowadzeniu takiej operacji w grę wchodzą nie tylko względy estetyczne, ale  również aspekty psychologiczne takie jak poprawa własnej samooceny, możliwość pozbycia się kompleksów, czy  dyskomfortu związanego z wyglądem piersi, który najczęściej dotyka kobiety po ciąży. Wszczepienie implantów pozwala  także zniwelować nabyte  lub wrodzone asymetrie w wyglądzie piersi oraz pozwala na rekonstrukcję piersi u pacjentek po zabiegach onkologicznych.

Co warto wiedzieć o operacji powiększania piersi latem?

• Zabieg powiększenia piersi wiąże się z kontrolami, które musisz uwzględnić planując wakacje. Zazwyczaj wizyty kontrolne odbywają się tydzień i miesiąc po zabiegu. Warto pamiętać, że operacja powiększania piersi to zabieg chirurgiczny, który, tak jak inne operacje, niesie za sobą ryzyko, a więc nie wszystko da się zaplanować. Operacja jest obciążeniem dla organizmu, może pojawić się stan podgorączkowy, czy dolegliwości bólowe. W związku z tym myśląc o urlopie pomyśl, że być może konieczna okaże się niezaplanowana wcześniej wizyta u specjalisty.
  • Przygotuj się na noszenie specjalnej bielizny pooperacyjnej: biustonosza pooperacyjnego i pasa kompresyjnego przez co najmniej miesiąc po zabiegu. Taka bielizna ma zabudowaną konstrukcję, więc może być widoczna spod letnich ubrań. Oczywiście jest to też dodatkowa warstwa termiczna, więc wysoka temperatura wynikającą z letniej pogody, może bardziej doskwierać.
  • Pamiętaj, że wysoka temperatura sprzyja obrzękom i zwiększonemu zapotrzebowaniu na wodę. Tak samo jak podczas operacji o każdej innej porze roku, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. W okresie pooperacyjnym należy szczególnie unikać ekspozycji na słońce i przebywania w upalnych pomieszczeniach.
  • Warto pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji blizn pooperacyjnych. Opalanie świeżych blizn może wpływać na powstawanie przebarwień pozapalnych. W związku z tym zabezpieczaj ciało, ze szczególnym uwzględnieniem blizn, filtrami UV o wysokim faktorze (SPF50).

Czy można latać samolotem po operacji powiększania piersi?

Nie ma przeciwwskazań do tego, aby odbyć podróż samolotem w niedługim czasie od operacji wszczepienia implantów piersi. Jednak warto zachować zdrowy rozsądek i z krótszymi podróżami wstrzymać się ok. 4 dni, a z dłuższymi co najmniej tydzień, aby mieć pewność, że jesteśmy w pełni sił, a proces rekonwalescencji przebiega prawidłowo. Jeśli masz zaplanowany jakiś wyjazd, który jest bezpośrednio związany z operacją, przylatujesz z innego kraju na zabieg powiększania piersi – poinformuj o tym podczas konsultacji. Lekarz prowadzący będzie wtedy w stanie tak dopasować termin, aby zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu.

Kiedy mogę zacząć nosić bikini po operacji powiększania piersi?

Pierwszy miesiąc po zabiegu bezwzględnie zalecane jest noszenie bielizny pooperacyjnej. Jest to związane z bezpieczeństwem pacjentki, ale także ma związek z uzyskaniem oczekiwanych efektów zabiegu. Jeśli operacja i proces gojenia przebiegły prawidłowo, po kontroli, miesiąc po zabiegu, można zacząć nosić normalną bieliznę, a także założyć kostium kąpielowy/bikini. Jeśli jednak podejmujesz aktywność fizyczną o wysokiej intensywności, nawet do pół roku po zabiegu, zaleca się sięganie po biustonosz pooperacyjny.

Operacja powiększania piersi latem czy zimą? Która pora roku jest najlepsza na taki zabieg?

Zabieg powiększania piersi można przeprowadzić w dowolnej porze roku, jeśli tylko nie istnieją żadne medyczne przeciwwskazania. Pierwszym krokiem do przeprowadzenia zabiegu jest oczywiście konsultacja podczas której oceniana jest możliwości przeprowadzenia zabiegu i dobierane są odpowiednie implanty. Kolejnym krokiem kwalifikującym do zabiegu wszczepienia implantów jest oczywiście dobry stan zdrowia, potwierdzony badaniami i ewentualne konsultacje specjalistyczne. Jednoczasowo podczas zabiegu powiększania piersi implantami możemy wykonać także inne zabiegi, w tym: lifting piersi i/lub abdominoplastykę, czyli plastykę powłok brzusznych.