Stulejka u małych chłopców – nieleczona może nieść poważne konsekwencje

stulejka u malych chlopcow nieleczona moze niesc powazne konsekwencje

Stulejka to schorzenie, które polega na zwężeniu ujścia napletka, które skutkuje utrudnionym lub nawet niemożliwym jego ściągnięciem. Stulejka jest defektem anatomicznym, które dotyczy wyłącznie chłopców i mężczyzn, nieleczona może prowadzić do problemów zdrowotnych w postaci nawracających stanów zapalnych, zastoju w drogach moczowych, czy późniejszych problemów w życiu seksualnym. Niektóre z przypadków tego schorzenia udaje się wyleczyć zachowawczo, jednak w dość dużej liczbie bardziej zaawansowanych przypadków stulejki konieczny okazuje się zabieg operacyjny. O tym, czym jest stulejka, jakie są przyczyny jej powstawania i jak skutecznie leczyć to schorzenie rozmawiamy z dr. Piotrem Sołtysiakiem – chirurgiem dziecięcym z krakowskiego Szpitala na Klinach.

Czym jest stulejka?

Stulejka to zwężenie napletka , które utrudnia lub uniemożliwia jego zsunięcie z żołędzi. U małych dzieci stulejka jest stanem fizjologicznym, który występuje u chłopców do drugiego roku życia. Zgodnie z badaniami, napletek można zsunąć tylko u 4% noworodków, u 50% chłopców do drugiego roku życia i odpowiednio u 90% do ukończenia czwartego roku. Stulejka to schorzenie, które często ustępuje samoistnie lub po leczeniu zachowawczym, w razie braku skuteczności podjętego leczenia konieczne jest leczenie chirurgiczne.

Przyczyny stulejki u dzieci

Najczęściej przyczyna powstania stulejki nie jest znana, często obserwuje się powstanie stulejki u chłopców gdy wcześniej dokonywane były próby zbyt silnego zsuwania napletka – powstaje wtedy blizna, która uniemożliwia sprowadzenie napletka. Również zaleganie mastki powoduje powstawanie stanów zapalnych, które w efekcie prowadzą do wtórnego zbliznowacenia się napletka i niemożności jego skutecznego odprowadzenia.

Stulejka – objawy i diagnostyka

Stulejka jest schorzeniem, które dość prosto się diagnozuje, gdyż rodzice zgłaszają się do lekarza w sytuacji, kiedy podczas codziennej toalety dziecka, nie udaje  się w ogóle ściągnąć napletka z żołędzi penisa lub zsunięcie jest tylko częściowe. Oprócz tego stulejka utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia utrzymanie higieny okolic intymnych chłopców, co wpływa na występowanie infekcji, które powodują obrzęk i zaczerwienienie prącia oraz napletka. W niektórych przypadkach dodatkowo dochodzi do wydobywania się treści ropnej spod napletka, a chłopcy często skarżą się na ból i pieczenie miejsc intymnych. Bakterie gromadzące się pod napletkiem mogą prowadzić również do zakażeń układu moczowego lub nerek u dzieci. Wskazaniem do konsultacji u chirurga dziecięcego jest całkowita lub częściowa niemożność zsunięcia napletka, która występuje u chłopców, którzy skończyli drugi rok życia. Dodatkowo, rodzice powinni zasięgnąć konsultacji wcześniej, jeżeli stulejka powoduje u dziecka nawracające, nie dające się wyleczyć stany zapalne, które są źródłem dolegliwości bólowych i dyskomfortu u chłopców. Ważnym jest aby rodzice  nie podejmowali prób zsunięcia napletka „na siłę” albowiem może to skutkować uwięźnięciem napletka w rowku zażołędnym (załupkiem) co wymaga pilnej konsultacji w ramach ostrego dyżuru.

Nieleczona stulejka u dzieci – możliwe powikłania

Forma przetrwała stulejki u dzieci, które ukończyły trzeci rok życia, może skutkować trwałym zwężeniem napletka, które w przyszłości mogą być przyczyną takich dolegliwość, jak problemy z oddawaniem moczu, zaburzenia erekcji oraz wytrysku nasienia. Nawracające stany zapalne prącia podnoszą również ryzyko zakażeń układu moczowego.

Stulejka – leczenie zachowawcze

W zachowawczym leczeniu stulejki ważna jest codzienna toaleta małych dzieci – czyli regularne sprowadzanie napletka, podczas kąpieli. Warto pamiętać, aby rodzice wykonywali tą czynność delikatnie i z wyczuciem, aby zapobiec ewentualnym uszkodzeniom napletka lub jego zaklinowaniu/ załupkowi. W razie konieczności ze wskazań lekarza stosuje się również miejscowo środki przeciwzapalne, najczęściej w postaci maści sterydowych, które powodują uelastycznienie blaszki zewnętrznej napletka, umożliwiając jego ściągnięcie.

Stulejka leczenie operacyjne

W przypadku kiedy próby leczenia zachowawczego zawodzą, konieczna okazuje się interwencja chirurgiczna, która jest tym bardziej wskazana, jeżeli stulejce u chłopców towarzyszą nawracające stany zapalne układu moczowego oraz miejscowe nadkażenia okolic napletka lub prącia, oraz występują problemy z prawidłowym oddawaniem moczu.  Najczęściej operacje stulejki przeprowadza się u chłopców w wieku powyżej 5 lat. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym w trybie tzw. chirurgii jednego dnia, więc zwykle nie wymaga pozostawania dziecka na noc w szpitalu. Operacyjne leczenie stulejki polega na wykonaniu plastyki napletka, podczas której usuwa się zwężoną część napletka i wytwarza szeroki, dobrze odprowadzalny napletek, który można łatwo zsunąć z żołędzi. Zabieg w większości przypadków trwa ok. dwudziestu minut,  a pobyt dziecka w szpitalu łącznie z wybudzeniem zajmuje kilka godzin. Po zabiegu mali pacjenci mogą odczuwać dolegliwości bólowe, ponieważ zasłonięta do tej pory przez napletek żołądź jest nadwrażliwa na bodźce dotykowe, z którymi nie miała wcześniej styczności. W okresie pozabiegowym stosuje się miejscowe i doustne środki przeciwbólowe. Po zabiegu naturalnym jest obrzęk prącia, który ustępuje w ciągu 7-10 dni. Rekonwalescencja po operacji stulejki trwa zazwyczaj do  2 tygodni. Zwykle 7-10 dni po operacji potrzebna jest jednorazowa konsultacja u chirurga dziecięcego celem oceny efektu leczenia.