Endoskopowe usuwanie przepukliny dysku

Zabegi endoskpowe

Dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego jest jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i jest pojęciem szerszym niż przepuklina, ponieważ obejmuje różne patologie dysku. Przepukliną dysku nazywamy przemieszczenie się wewnętrznej, galaretowatej części dysku tzw. jądra miażdżystego poza przestrzeń międzytrzonową, w której powinno się ono znajdować. W przypadku przepuklin do kanału kręgowego dochodzi do ucisku  struktur nerwowych, co objawia się  bólem kręgosłupa oraz tzw. rwą kulszową. 

Ból kręgosłupa – lepiej leczyć niż zwlekać

Dzisiaj medycyna wychodzi naprzeciw potrzebom pacjentów z takimi dolegliwościami. Między innymi poprzez chirurgiczne techniki endoskopowe, które są standardem w różnych dziedzinach medycyny, a w chirurgii kręgosłupa rozwinęły się w ostatnich kilkunastu latach i obecnie stały się również standardem, szczególnie w leczeniu dyskopatii.

Dotychczas najczęściej stosowaną metodą operacyjnego leczenia przepuklin dyskowych była mikrodiscektomia pod mikroskopem. Zabieg ten jednak w porównaniu do techniki endoskopowej różni się przede wszystkim większą inwazyjnością, czyli wielkością cięcia chirurgicznego oraz sposobem dotarcia do kanału kręgowego.

Endoskopia – na czym polega?

W przypadku zabiegów endoskopowych, poprzez nacięcie wynoszące mniej niż 1 cm z wykorzystaniem specjalnych instrumentów, jedynie rozwarstwia się mięśnie, a nie odcina, jak to ma miejsce w przypadku mikrodiscektomii, przez co ich uszkodzenie jest minimalne. Endoskop zapewnia również  wizualizację w kanale kręgowym dzięki bezpośredniemu oświetleniu oraz wysokiej jakości optyce połączonej z kamerą wysokiej rozdzielczości. W przypadku zabiegów endoskopowych ryzyko infekcji oraz komplikacji związanych z gojeniem rany jest zredukowane niemal do zera. Dzięki temu Pacjenci, którzy cierpią na bóle związane z przepukliną dysku mają możliwość zoperowania się metodą endoskopową w krakowskim szpitalu, a tym samym, powrócenia do pełnej aktywności życiowej, zawodowej, a nawet sportowej.

To, co stanowi wartość dodaną zabiegów endoskopowych na kręgosłupie, to zdecydowanie krótszy czas hospitalizacji (tylko kilkanaście godzin) oraz  szybszy powrót do zdrowia. Po operacji pacjent jest pionizowany jeszcze tego samego dnia, a w dniu następnym jest wypisywany do domu. Po około 6-8 tygodniach możliwy jest powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej. Warto dodać, że po operacji pacjent może prowadzić normalny tryb życia, z wyłączeniem dźwigania i schylania się.

Zabiegi endoskopowe w krakowskim Szpitalu na Klinach

Zabiegi endoskopowego usuwania przepuklin dysku w krakowskim szpitalu na Klinach wykonuje dr Andrzej Smętkowski, który jest jednym z pionierów endoskopii kręgosłupa w Polsce. Pierwsze operacje wykonywał w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji w Zakopanem w 2008 r., a na swoim koncie ma ponad 2 000 operacji, obejmujących zarówno techniki małoinwazyjne, jak i duże, skomplikowane operacje w skoliozach oraz chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Więcej o zabiegach endoskopowych znajdziesz na https://www.szpitalnaklinach.pl/oddzial/chirurgia-kregoslupa/

wstecz dalej